Dci 50 Kw Si La 2000 Rpm. Se Aude Un Zgomot ”ca De Tacheti”

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    hai sa fim seriosi-3500 de roatii constant si consum de 10l la suta- la un diesel nu cred ca e normal. nici daca era de 2000cc. tacanitul apare din cauza corectiilor injectoarelor(timpi inegali de injectie).

    Comment


    • #62
      "danielsky" -- Vorbesc serios,eu numai asa schimb: 3.000 si cel mult 3.500...dar asta doar in depasiri!Nu inseamna ca plec eu de la semafor cu 3.500 de ture ))
      Oricum,cu tacanitul e clar din injectie!

      Comment


      • #63
        @andrei_mircea N-are nici pe naiba motoru colegului Fiddy. Merge brici! are vreo 40.000km si in acesti km a fost schimbat uleiul de vreo 5-6 ori si filtru de motorina de 3 ori(daca tin bine minte). Masina trage bine, nu scoate fum si nici nu produce pilitura pompa. Si nu, nu merge subturat cu ea. Are intr-adevar un zgomot mai ciudat pe la 2000 ture dar la toate dci-urile, de 70 cp, la care ne-am uitat, aveau acel zgomot si nici unu n-are probleme cu injectoare sau mai stiu eu ce.

        Comment


        • #64
          @405bxgld

          deci mergi constant cu 85-90 km/h in bucuresti ?! sau cu a doua ?
          Last edited by B997NDL; 10 March 2013, 04:11.

          Comment


          • #65
            "B997NDL"-stai sa clarificam lucrurile! A spus colegul @Andrei_mircea ca "Pe scurt, mergeti subturat cu diesel-urile".Iar eu i-am precizat ca la 3.000-3.500 schimb..Nu am zis ca merg in oras cu a-2-a la 3.500.Dar cand efectuez schimbarile le fac pe la 3.000+.In oras nu prea merg,ce mai circula masina prin Buzau si cand vin in bucuresti ,dar in rest TALPA cat cuprinde.Am ajuns la concluzia ca daca o tot menajez , mai rau se strica.Asa ca fie ce o fi ))
            Last edited by 405bxgld; 10 March 2013, 13:06.

            Comment


            • #66
              Rog forumistii sa ofere doar : cauze si solutii tehnice de rezolvare ex. maggeo sau danielsky
              fara alte povesti , ca nu ne interteseza distanta drumurilor si turatile
              -din ce am mai citit pe forum se pare ca tacanitul este de la injectoare,
              deoarece ca si la motorul de 65 si pompa inalta de la cel de 70 produce pilitura !
              il rog pe danielsky sa ofere alte detali daca stie despre timpi de injectie si cum se pot corecta

              Comment


              • #67
                Corectiile le face doar ecu in functie de combustia pe fiecare cilindru (uzura injectoarelor). In mod normal (teoretic) cele 4 injectoare ar trebui sa se uzeze aproximativ egal si ecu sa faca corectii de +-0.1;0,2(adica cantitate de motorina in plus sau minus pe fiecare injector pe care o otine prin timpul de deschidere al injectoarelor in milisecunde), dar in practica ele se uzeaza diferit(de obicei unu din ele se uzeaza mai mult) si de aici diferente mai mari la corectii-tacanit si mers usor neregulat. Corectiile se pot sterge prin resetarea ecu dar acesta isi va restabili corectiile incet incet pana ajung la fel ca si inainte.

                Comment


                • #68
                  Si de ce face asta doar cand e rece afara? Vara nu mai face corectii, nu mai sunt uzate injectoarele atunci? Si in plus asa de devreme? Adica au aparut zgomotele astea pana in 60k.

                  ce ziceti de testul ala de etanseitate despre care a zis careva pe aici ca l-a facut?
                  Last edited by rene; 11 March 2013, 20:31. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #69
                    ce vorbesti straine? a mea face de noua asa. exista explicatii si pentru asta?

                    Comment


                    • #70
                      Corectiile sunt facute la temperatura optima de lucru al motorului (cel putin 2 liniute-minim 60 grade), de aceea la rece apare problema, ecu seteaza functionarea injectoarelor la cald; iar la rece cel(cele) setat cu + da(dau) mai multa motorina care nu poate arde in totalitate din cauza temperaturii scazute a cilindrului. La cald arderea devine completa sau aproape completa.

                      Comment


                      • #71
                        Asta cu stricatul injectoarelor de la mers subturat cred ca e fumata de mult zic eu. Nu mai cred de mult in treaba asta. Eu am 160mii km cu Euro3 65CP si s-au stricat toate si le-am si reparat pe toate. Si am mers conform celor citite pe forum adica schimbat viteza la 3.000 si mentinut dupa asta la 2.100-2.500. Si tot s-au stricat. Cand o sa ajungeti cu loganurile(65 si 70Cp) la 150mii km si nu o sa vi se strice injectoarele, atunci puteti spune ca depinde de modul de mers pana una alta eu cred ceea ce vad prin service-uri si pe la colegii cu pilitura in rezervor.

                        Comment


                        • #72
                          exista riscul de topire pistoane?

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by danielsky View Post
                            Corectiile le face doar ecu in functie de combustia pe fiecare cilindru (uzura injectoarelor).
                            Sincer,nu am inteles cum se face o corectie,functie de ardere(combustie),daca se poate o explicatie ...,e bine venita!Cum e supravegheata combustia?

                            Comment


                            • #74
                              Exista o formula de calcul pe care ecu o face constant : aerul admis+cantitate de motorina si temp ei+ detonatii+gaze de evacuare. In functie de acesti senzori se corecteaza injectia; injectoarele nu transmit nici o informatie la calculator, doar cand sunt decuplate din mufa sau solenoidul defect(bobinaj ars), atunci circuitul e deschis si apare ca eroare pe calculatorul de bord. Solenoidul din injectoare e doar consumator(2 fire), avand rolul unui mic pistonas.

                              Originally posted by lord_wader View Post
                              Cand o sa ajungeti cu loganurile(65 si 70Cp) la 150mii km si nu o sa vi se strice injectoarele, atunci puteti spune ca depinde de modul de mers.
                              150mii km la o masina diesel nu mi se pare o performanta, si dacia 1300 ducea mai mult: si carburatorul(daca spui de injectie) si motorul in sine.Asa ca hai sa ne laudam cand trecem de 300k de km.
                              Last edited by danielsky; 12 March 2013, 20:18. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #75
                                Multumim de explicatii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google